22. oktobra praznujemo 100-letnico rojstva pisateljice, prevajalke, dramatičarke in urednice Kristine Brenkove. Bila je tudi med ustanovitelji tekmovanja za Bralno značko, ki so jo začeli podeljevati leta 1961 na osnovni šoli v Prevaljah.

“Vselej, kadar je izšla slikanica s pripovedmi naših pisateljic in pisateljev, z našimi podobami, je bil praznik,” je nekoč zapisala Kristina Brenkova, ki ji upravičeno pravimo mama slovenske slikanice in dobre otroške knjige.

V šolski knjižnici smo pripravili pregled njenega življenja in dela ter razstavili vsa dela, ki jim imamo na razpolago za izposojo. Posebej zanimivi so njeni prispevki v starih berilih za pouk slovenščine. V knjižnici tako že cel teden potekajo ure knjižnično-informacijskih znanj, kjer učenci spoznavajo njen bogat prispevek slovenski literaturi. Učenci z zanimanjem prisluhnejo njenim zgodbam, še posebej pa ljudskim pripovedim, ki jih je zbrala v knjigi Babica pripoveduje.

Kristina Brenkova je umrla 20. 11. 2009.

Razstava bo na ogled do petka, 28. 10. 2011. Vabljeni k ogledu.

Cvetka Rengeo

Še fotoutrinka