V petek, 20. 3. 2015, bomo na šoli organizirali opazovanje delnega Sončevega mrka. Opazovanje bo potekalo na parkirišču šole od 9.20 do 12. ure. Naslednja priložnost za opazovanje delnega Sončevega mrka pri nas bo 10. 6. 2021.
Zanimivost: naslednji popolni Sončev mrk v Sloveniji bo viden šele leta 2081, natančneje 3. septembra 2081.

Prvi stik Lune in Sonca bo nekje ob 9.34, največja pokritost ob 10.43, zadnji stik pa ob 11.55 (časi so okvirni +- 1 minuta). Ob največji stopnji bo zakritega 68 odstotkov Sončevega premera oziroma 60,4 odstotke njegovega površja.

Sonce je najsvetlejše nebesno telo na našem nebu, zato ne smemo vanj gledati neposredno, saj si lahko trajno poškodujemo vid. Za opazovanje priporočamo opazovanje s projiciranjem na zaslon za okularjem (pri opazovanju z daljnogledi in/ali teleskopi) oz. uporabo solarnih folij (Mylar) folijo.

Ustrezne filtre/folije in očala za varno opazovanje Sonca lahko kupite v astronomskih trgovinah, šola pa je poskrbela za ustrezno zaščito vseh, ki se bodo opazovanja udeležili.

V primeru slabega vremena opazovanje odpade.