30. marca 2016 so našo šolo obiskali učenci in učitelji partnerske PASCH šole iz Nove Bane na Slovaškem. To je bila mednarodna izmenjava v projektu PASCH, v katerega smo vključeni kot ednina slovenska šola, in je imela naslov Jugendbegegnungen – Unsere Stadt/Unser Land. Naš pogovorni jezik je bila nemščina.

Od 12. do 16. oktobra 2016 je 12 učencev naše šole obisk vrnilo. Tokrat smo še bolj okrepili naše prijateljske vezi, ki so se stkale spomladi pri nas v Beltincih. Naši gostitelji so nas pričakali z odprtimi srci in s pestrim programom, kjer smo spoznavali njihovo kulturo in način življenja: v dopoldanskem času smo se družili v lončarski in folklorni delavnici, krasili medenjake, barvali ornamente, poskušali slovaške slaščice in v mestni knjižnici primerjali slovenščino in slovaščino. Obiskali smo mestni muzej, se povzpeli na hrib nad mestom ter obiskali mesto Nitra. V soboto smo se odpravili na celodnevni izlet v Bansko Štiavnico, kjer smo se spustili tudi v stari rudnik zlata in srebra ter dodobra raziskali to prelepo mesto.

Lidija Pelcl Mes in Simona Vusič

slovaska